تبلیغات
wimax and wifi - و اما WiMAX چیست؟
چهارشنبه 16 دی 1388  03:05 ب.ظ

WiMAX یك تكنولوژی بی سیمی استاندارد است كه امكان اتصال پهن باند با عملكرد بالا را در فواصل طولانی فراهم می سازد. از WiMAX در زمینه های مختلفی استفاده كرد كه از آنجمله می توانیم به اتصالات پهن باند ”آخرین مایل“، نقاط اتصال و برگشت سلولی و اتصال پر سرعت تجاری اشاره كنیم.
اتصال بی سیمی پهن باند زندگی انسان ها را با فراهم ساختن اتصالات پر سرعت و به صورت مستقیم با اطلاعات مورد نیاز متحول كرده است. آنها هر زمان و هر جا كه هستند می توانند به راحتی به آنها دست پیدا كنند. خدمات اطلاعاتی پهن باند همانند خدمات ارایه پروتكل اینترنت و محتوای رسانه ای، اهمیت روز افزونی به خود اختصاص می دهند و تبدیل به یكی از منابع درآمد اپراتورهای شبكه شده است. یعنی كسانی كه بدون صرف هزینه های زیاد و مخارج زیرساختاری قادرند به شبكه داده های پهن باند دسترسی پیدا كنند. داده های شبكه های بی سیمی پهن باند پر سرعت به همراه شبكه صوتی نیز در حال ظهور هستند، زیرا تأمین كنندگان این خدمات به تقاضای مشتریان و سازمان ها برای رسانه های غنی، كاربردها و خدمات موبایل پاسخ می دهند.
شركت Intel در این موج اتصال بی سیمی پهن باند، نقشی كلیدی ایفا می كند و همچنان اینگونه خواهد بود. این شركت خدمات سیلیكونی و راه حل های پایگاه مناسبی ارایه می دهد و به بهینه سازی صنعت اكوسیستم كمك می كند. اعتقاد دست اندركاران این شركت بر این است كه تكنولوژی های چندگانه بی سیمی به همراه هم وجود خواهند داشت و به صورت همزاد با یكدیگر همكاری می كنند، به طوری كه كاربر بهتر می تواند با این تكنولوژی و با توجه به شرایط شبكه و خدمات مطلوب متصل شود و با آن ارتباط برقرار كند. این موضوع در مجله تكنولوژی Intel (ITJ) یكی از این تكنولوژی های كلیدی و اساسی با نام WiMAX را به صورت عمیق مورد كاوش قرار می دهد.
WiMAX -Worldwide Interoperability for Microwave Access  به لحاظ فنی از شبكه های ثابت، قابل حمل و سیار تشكیل شده است. WiMAX استاندارد IEE 802.16 را پیاده سازی می كند كه از Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM) برای بهینه سازی خدمات بی سیمی داده ها استفاده می كند. تكنولوژی OFDN از تكنیك ”بهینه سازی زیرحامل“ برای ارزیابی زیرحامل های كوچك (kHz) بر اساس شرایط فركانس رادیویی بهره می برد. كارآیی تقویت شده طیفی در شبكه های OFDM بسیار بالا است و باعث می شود این شبكه ها برای اتصالات پر سرعت كاربران ثابت و سیار بسیار مناسب باشد. سیستم هایی كه بر اساس استانداردهای IEEE 802.16 هستند، تنها شبكه های بلند پوشش بی سیمی استاندارد (WWAN) هستند كه مبتنی بر OFDM  می باشند.
تأمین كنندگان شبكه WiMAX را روی فركانس های مجاز و غیر مجاز به كار می ادازند. این تكنولوژی امكان اتصالات دور برد بی سیمی با سرعت هایی تا حدود 75 مگابایت در هر ثانیه را فراهم می كند (با اینحال، در طرح ریزی شبكه فرض بر این است كه نصب یك ایستگاه اصلی WiMAX همان مناطقی كه ایستگاه های سلولی امروزی پوشش می دهند را خدمات رسانی می كند.) شبكه های WAN بی سیمی كه بر اساس تكنولوژی WiMAX كار می كنند، ساختمان های مختلف را در یك منطقه جغرافیایی وسیع به هم متصل می كنند. از WiMAX می توان در زمینه های مختلفی استفاده كرد كه از آنجمله می توانیم به اتصالات پهن باند ”آخرین مایل“، برگشت نقطه تماس و سلولی و اتصال پرسرعت تجاری اشاره كنیم.
شركت Intel شبكه WiMAX را در سه فاز به مرحله اجرا در می آورد: اولین فاز تكنولوژی WiMAX (بر اساس استاندارد IEEE 802.16-2004) امكان اتصالات بی سیمی ثابت را از طریق آنتن ها آزاد در نیمه اول سال 2005 فراهم می سازد. شبكه بی سیمی آزاد ثابت را می توان برای اتصالات با خروجی بالا (خدمات گروه T1/E1)، نقطه تماس، برگشت شبكه سلولی و خدمات اقامتی پاداش به كار برد.
در نیمه دوم سال 2005، WiMAX برای نصب در درون ساختمان نیز در دسترس خواهد بود. در اینجا در مقایسه با نقاط دسترسی امروزی 802.11-based WLAN آنتن های كوچكتری استفاده می شود. در این مدل خانگی ثابت، WiMAX برای استفاده در سیستم های پهن باند اقامتی و استفاده مصرف كننده در دسترس خواهد بود. زمانی كه شرایطی پیش می آید كه حتی كاربر نیز قادر به نصب یك سیستم است، طبیعتاً هزینه های نصب سیم های حامل نیز كاهش پیدا می كند.
در سال 2006، تكنولوژی مبتنی بر استانداردهای IEEE 802.16e با كامپیوترهای قابل حمل تلفیق خواهند شد تا انتقال داده ها میان ناحیه های مختلف كه WiMAX به آنها خدمات رسانی می كند را پشتیبانی كن. این شیوه باعث می شود كاربردها و خدمات قابل حمل و سیار میسر شود. در آینده، قابلیت های WiMAX حتی در تلفن های موبایل نیز به كار گرفته خواهند شد.
در این مقاله از مجله تكنولوژی شركت Intel، مسائل اصلی و تاریخچه طرح این سیستم سیلیكونی را برای شبكه های WiMAX ارایه خواهیم داد. در اینجا سعی داریم به موضوعاتی از قبیل فركانس رادیویی، لایه فیزیكی و تكنولوژی های كنترل دسترسی به رسانه بپردازیم. همچنان معماری سطح شبكه را برای شبكه WiMAX مورد بررسی قرار می دهیم و اینكه چگونه می توان شبكه های پیوسته و بین شركتی را بر اساس یك مجموعه پروتكل ها و استانداردهای مشترك ایجاد كرد. به علاوه، در مجله تكنولوژی شركت Intel توجه به خصوص به مسائل مربوط به به كار گیری از سیلیكون و مدیریت بر روی چند آنتن پرداخته شده است. البته این مسائل در محیطی كه هزینه و نیرو عوامل تعیین كننده هستند حایز اهمیت است و كاربران از چند تكنولوژی بی سیمی برای دسترسی به شبكه استفاده می كنند. با توجه به زمینه ای كه در این موضوع از مجله ITJ آورده شده است، خوانند بهتر با مزایای خیره كننده این استاندارد و تكنولوژی جدید آشنا خواهد شد و بهتر می تواند از این موج جدید شبكه بی سیمی بهره برداری كند


  • آخرین ویرایش:-