تبلیغات
wimax and wifi - W i M A X
چهارشنبه 16 دی 1388  03:07 ب.ظ

در این مبحث می خواهیم به سیستم های wireless و در نهایت معرفی سیستم WiMAX بپردازیم  :

دسترسی پهن باند- در خانه از كابل DSL یا كابل مودم استفاده می كنید. در دفتر كارتان نیز ممكن است شركت از خط T1 یا T3 استفاده كند.

دسترسی WiFi- در خانه ممكن است یك مسیر یاب WiFi نصب كرده باشید كه باعث می شود در كنار كامپیوتر لپ تاپ خود لم دهید و دنیای اینترنت را جستجو كنید. در جاده، می توانید در رستوران ها، هتل ها، كافی شاپ ها و كتابخانه ها نقاط تماس WiFi را بیابید.

دسترسی Dial-Up- اگر هنوز از dial-up استفاده می كنید، این امكان وجود دارد كه دسترسی پهن باند وجود نداشته باشد یا اینكه احساس كنید دسترسی پهن باند خیلی گران است.

مشكل اصلی دسترسی پهن باند هزینه گزاف آن است و از طرف دیگر تمامی نقاط و مناطق را پوشش نمی دهد. مشكل اصلی دسترسی WiFi این است كه نقاط تماس خیلی كوچك هستند، بنابراین دامنه پوشش آن بسیار پراكنده است.
چه خوب بود اگر یك تكنولوژی جدید بتواند همه این مشكلات را برطرف سازد؟ یعنی این تكنولوژی بتواند امكانات زیر را ارایه دهد:
سرعت بالای خدمات پهن باند
دسترسی بی سیمی به جای دسترسی سیمی. بنابراین نسبت به كابل یا DSL به مراتب ارزان تر است و بسیار ساده تر می توان آن را به مناطق حومه و روستایی گسترش داد.
دامنه پوشش وسیع همانند شبكه تلفن سلولی به جای نقاط تماس كوچك WiFi
در واقع چنین سیستمی تاكنون عرضه شده است و WiMAX نام دارد. WiMAX مخفف عبارت Worldwide Interoperability for Microwave Access است و البته از استاندارد IEEE 802.16 پیروی می كند.
WiMAX از این قابلیت بهره مند است كه با دسترسی پهن باند به اینترنت همان كاری را انجام دهد كه تلفن های سلولی در مورد دسترسی تلفنی انجام داده اند. همانطور كه بسیاری از مردم خطوط زمینی تلفن را كنار گذاشتند و از تلفن های سلولی استفاده كردند، WiMAX می تواند جایگزین خدمات كابلی و DSL شود و امكان دسترسی جهانی به اینترنت را در تمامی مناطق جهان فراهم كند. WiMAX همچنین به اندازه WiFi كارآمد است و قادر است اگر بخواهید كامپیوترتان را به نزدیك ترین آنتن WiMAX متصل كند.


  • آخرین ویرایش:-